اخبار
اعضای شورای سلامت شهرستان آبیک خطر سنجی سکته های قلبی و مغزی شدند
در حاشیه نشست شورای سلامت شهرستان آبیک و به همت مرکز بهداشت آبیک ، از اعضای این شورا جهت خطر سنجی سکته های قلبی و مغزی ، نمونه گیری خون انجام گرفت.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و درمان برای کنترل و پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی، طرح خطر سنجی را در اولویت برنامه خود قرار داده است ، افزود:خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان‌ در راستای طرح تحول سلامت از اسفند ماه سال گذشته در شهرستان آبیک آغاز شده است.
مهندس محمد بابایی گفت: این طرح برای افراد بالای ۳۰ سال انجام و بر اساس این خطر سنجی مشخص می شود که فرد در ۱۰ سال آینده به چه میزان ممکن است دچار سکته قلبی و مغزی شود.
بابایی تصریح کرد: بر اساس آزمایشات صورت گرفته اقدامات لازم برای کاهش بروز سکته قلبی و مغزی در فرد با ارائه آموزش های لازم مبنی بر تغییر سبک زندگی و در صورت لزوم انجام درمان مورد نیاز ، انجام می شود.
وی عنوان کرد: افراد بالای ۳۰ سال به بالا می‌توانند با در دست داشتن دفترچه، کارت ملی و آزمایش قند خون و کلسترول یک ساله گذشته خود، به خانه‌های بهداشت روستاها و یا پایگاه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه و با توجه به وضعیت آزمایش قند خون و کلسترول آنها پاسخ طرح خطرسنجی براساس کارت‌های رنگی مشخص و در سامانه سیب ثبت می‌شود.
بابایی افزود: در این طرح رنگ سبز کارت نشان دهنده سلامت فرد، رنگ زرد کمی با خطر درگیر است و سایر موارد که توسط متخصصان تشریح می‌شود.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک گفت: برای ۴۶ هزار شهروند آبیکی این خطر سنجی انجام می‌شود که تاکنون ۱۳ هزار بالای ۳۰ سال در این طرح شرکت کردند.
وی اعلام کرد: با اجرای طرح خطرسنجی سکته‌های مغزی، قلبی و سرطان‌ها در ۵ ماهه سال جاری در شهرستان آبیک  تاکنون یک هزار و ۷۵۶ فرد دیابتی، ۲ هزار و ۹۳۷ فشارخونی و یک هزار و ۹۰۴ فرد مبتلا به کلسترول بالا شناسایی شده‌اند.
این مسئول اظهار کرد: باتوجه به آمار بالای خطرات بیماری غیرواگیر در کشور بر روی افراد بین ۳۰ تا ۴۰ سال لازم است این خطر سنجی با حساسیت بسیار بالایی پیگیری شود.
وی افزود: طبق اظهار نظر انجمن قلب ایران تعداد عمل قلب باز که در ایران انجام می‌شود با تعداد عمل انجام شده در کشور چین برابر است ، در صورتی که جمعیت  این کشور ده ها برابر از ایران بیشتر است.
بابایی اضافه کرد:  این آمار  میطلبد که همه افراد در این راستا به موضوع خطر سنجی بیماری غیر واگیر حساسیت نشان دهند و به طور جدی پیگیر این امر  باشند.