آخرین اخبار شبکه بهداشت ودرمان شهرستان آبیک
عامل ابتلا به ایدز، رفتارهای پُر خطر است، نه زندگی کردن در کنار افراد آلوده

1398/8/14 سه‌شنبه

عامل ابتلا به ایدز، رفتارهای پُر خطر است، نه زندگی کردن در کنار افراد آلوده

هادی باقری، کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان آبیک با اشاره به اینکه بیماری ایدز به دلیل اینکه واکسن و درمان قطعی و مؤثر ندارد، باید به پیشگیری از آن توجه جدّی داشت، گفن: آنچه فرد را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می دهد، رفتار پُرخطر است و زندگی کردن در کنار افراد آلوده، باعث انتقال آن به دیگران نمی شود.

باقری با گفتن اینکه فرد آلوده شده، اگر به موقع دارو مصرف کند، می تواند طول عمر بیشتری داشته باشد، گفت: راه های انتقال این بیماری از طریق رابطه جنسی پُرخطر، اعتیاد تزریقی، مادر آلوده به جنین، نوزاد طی فرایند بارداری، زایمان و شیردهی و استفاده از وسایل تیز و برنده خالکوبی و آرایشی بهداشتی است و مایعات بدن ازجمله خون، منی، ترشحات جنسی زن و شیر به عنوان زیستگاه عامل این بیماری برای تکثیر و سرایت از فرد آلوده به فرد سالم می باشد.

تماس های معمول روزانه، خطری ندارد

این کارشناس خاطر نشان کرد: خطر انتقال در مایعاتی مثل ادرار، عرق، اشک، ترشحات استفراغ و مدفوع - در صورتی که با خون آمیخته نباشد-  وجود ندارد، پس بنابر این این بیماری با تماس های معمول روزانه، مثل: دست دادن، روبوسی کردن، در آغوش گرفتن، عطسه، سرفه، استفاده از ظرف آب و غذای مشترک، نیش حشر ات و استفاده از حمام و استخر مشترک - در صورتی که آلوده به خون و رگه های خون نباشد - منتقل نمی شود.  

 به گفته کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان آبیک، شناسایی به موقع بیماری به منظور مراقبت و درمان افراد آلوده و خانواده های آنان، بسیار مهم است و به همین دلیل پایگاه مشاوره و بیماریابی ایدز در مرکز بهدشت شهرستان آبیک، آماده است به شکل رایگان افراد پُرخطر را برای تست ایدز به روش تشخیص سریع، پذیرش کند. این کارشناس از کسانی که مواجهه مشکوک داشته اند، خواست به صورت داوطلبانه از خدمات رایگان این پایگاه بهره مند شوند.

باقری با تأکید به اینکه استفاده از مواد مخدر و محرک مثل مشروبات الکلی و قرص های اکستازی و شیشه، قدرت تصمیم گیری را از فرد گرفته و زمینه ساز انجام سایر رفتار های پُرخطر جنسی و اعتیاد تزریقی و در نهایت، آلودگی به این ویروس خواهد شد، گفت: با توجه به شیوع این بیماری از راه جنسی، خویشتن داری در زمان تجرد و وفاداری به همسر و عدم برقراری رابطه جنسی در خارج از چارچوب خانوادگی در دوران تأهل، می تواند تا حد بسیار زیادی، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

بنا به اظهار کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان آبیک، از روی ظاهر سالم افراد نمی توان درباره آلوده بودن یا نبودن آنان به این بیماری قضاوت کرد، زیرا از زمان ورود ویروس به بدن تا تشخیص آن، بین سه تا شش ماه زمان لازم است. ایشان با سفارش به اینکه اگر کسی دچار مواجهه مشکوک شد، حتماً پس از گذشت این زمان برای انجام آزمایش مراجعه کند، اظهار کرد: از آن زمان به بعد هم تا شروع مرحله بیماری، بین 10 تا 20 سال طول می کشد و در این مدت، فرد، آلوده کننده است و در صورت تماس پُرخطر می تواند آلودگی را به سایر افراد انتقال دهد.   

 
امتیاز دهی